Tipy a triky

Základní typologie

V typologii postav lze obecně rozdělit ženy do dvou základních skupin.

Obě skupiny jsou pojmenovány podle ovoce, jehož tvar postava připomíná. Je to hruška a jablko.

HRUŠKA

Ženy v této skupině mají většinou širší boky a úzký pas. Časté bývá i objemnější poprsí, ale není to pravidlem.

JABLKO

Tato skupina žen mívá postavu "rovnější". Úzké boky a širší pas, který bývá časem nejproblematičtejším místem postavy, neboť tělesný tuk má tendenci ukládat se právě tady.

Abychom mohli z tohoto základního rozdělení vycházet, musíme samozřejmě vzít v úvahu i vliv dalších faktorů jako jsou tělesná výška, genetická dispozice, věk a další. Obecně ale můžeme říci, že vhodnost či nevhodnost konkrétního stylu oblečení lze podle této základní typologie určit.

Jak na styl?

Podle mého názoru je to vše o zdůraznění části těla, která se nám (a pravděpodobně i našemu okolí) líbí :). Rozhodně není nutné si za každou cenu pořizovat nejnovější model z přehlídky jen proto, abych byla "in". Stačí najít si střih, který mi bude sedět a podpoří moje přednosti, např. módnost kalhot nebo sukně určuje často jen délka, kterou lze snadno upravit a klasické střihy se nosí pořád. Tenhle kousek bude tvořit základ šatníku a módní trend doženu vždy jen částí oblečení, např. vhodným sakem, bundou nebo jen doplňkem, třeba opaskem, šperkem, šátkem, taškou, botami...

Tak například "hruška", která má úzký pas se nejlépe bude cítit právě v oblečení, kde tato přednost vynikne. Například do pracovního kostýmu se sakem projmutým v linii pasu oblékne přiléhavé tričko a sukni nebo kalhoty zvolí podle své výšky. Vyšší postavy si mohou dovolit rozevlátější linie, menším doporučuji zvolit spíše úzké střihy, které postavu opticky prodlužují.

"Jablku" bude vždy slušet takový střih horní části oděvu, který problematické partie kolem pasu skryje, tzn. volnější halenky v dolní části např. stažené do širšího pevného lemu obkreslujícího štíhlé boky. Máte-li ještě k tomu dlouhé štíhlé nohy, potom v krátké úzké sukni nebo přiléhavých kalhotách můžete rovnou na molo :)

Jak pečovat o své oblíbené kousky?

Oděvy s ruční malbou

Na ruční malbu na oděvech jsou většinou použity speciální barvy na textil, které snesou šetrné praní i v pračce. Samozřejmě je nutné sledovat doporučení výrobce uvedené na visačce.

Aby malba vypadala dobře co nejdéle, perte oblečení otočené na ruby max. na 40 st. a co nejméně ho ždímejte. Barva pak nepraská a neopírá se.

Pokud má barva při žehlení tendenci lepit se na žehličku, pomůže vám pečící papír, kterým obrázek překryjete a přežehlíte ho přes něj.

Ručně barvené hedvábí

Barvy na hedvábí se po aplikaci musí zafixovat, a to nejčastěji dvěma způsoby.

Prvním je zažehlení, druhým je parní fixace.

Oba způsoby zaručují barvostálost, může se ale stát, zejména u nových věcí, že barvy zprvu trochu pouští.

Dějě-li se tak, můžete zkusit buď kousek přežehlit nebo do vodní lázně při praní přidat trochu octa.

Hedvábí perte vždy velmi šetrně, nejlépe v ruce jen ve vlažné vodě s přidáním neagresívních pracích prostředků.

Přežehlením hedvábí získá lesk, obzvlášť, když ho žehlíte ještě vlhké.

Tylové sukně

Bohaté tylové sukně nebývají příliš zašpiněné, vzhledem ke struktuře materiálu totiž špína nemá na čem ulpět.

Nejlépe je proto sukni vyprat tak, že ji jen osprchujete. Potom rozhodně neždímejte! Materiál by se pomačkal a sukně by už nikdy nezískala zpět svůj původní objem. Osprchovanou sukni lehce protřepejte a nechte vykapat.

www.mojesukne.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky